- Úvod
- >>
- Farby laky oleje omietky
- >>
- Farby na stenu
- >>
- Primalex Beton efekt 10 L
Primalex Beton efekt 10 L
S použitím vhodných aplikačných pomôcok možno veľmi ľahko realizovať nielen efekt „hladkého“ betónového povrchu, ale aj hrubší povrch priemyselného betónu.
Je ideálny do moderných interiérov, ktorým dodá nadčasový vzhľad a ponechá možnosť vyniknúť zvoleným doplnkom. Výsledný povrch je matný.
Vyniká výbornou paropriepustnosťou, po vyzretí veľmi dobrou mechanickou odolnosťou.
Ak natrieme finálny povrch vhodným matným vodou riediteľným lakom, získa tak zvýšenú mechanickú odolnosť a umývateľnosť.
Je tónovateľný do celého spektra odtieňov (po dohode Vám namiešame ľubovoľný odtieň zo vzorkovníka NCS).
Nanáša sa benátskym hladítkom (nájdete v príslušenstve).
Výdatnosť:
1,2 - 1,7 m2/L pri 2 vrstvách
1 balenie = približne 8 m2
Riedenie:
neriedi sa
Aplikácia:
Primalex BETON EFEKT ponúka širokú škálu možností na riešenie finálneho vzhľadu. Ako základné uvádzame 3 druhy efektov, ktoré sú aplikačne dobre realizovateľné a zároveň taktiež atraktívne z hľadiska dizajnového riešenia a obľúbenosti.
A. Efekt pohľadového betónu Na dosiahnutie požadovaného efektu je potrebné aplikovať v jednej vrstve prípadne je možné na zvýraznenie efektu a docielenie hladšieho povrchu aplikovať druhú vrstvu.
- 1. vrstva: Aplikujte Primalex BETON EFEKT pomocou hladidla z nerezovej ocele najlepšie so zaoblenými rohmi (tzv. „benátske“ hladidlo) technikou oblúkových ťahov, ktoré vytvárajú charakteristickú textúru nepravidelných vzorov. V prípade, že dosiahnutý dekoratívny efekt zodpovedá vašim predstavám, možno aplikáciu v jednej vrstve považovať za dostatočnú a konečnú. Vždy dbajte na dostatočné zaschnutie prvej vrstvy (t. j. min. 6 hodín pri štandardných teplotách a aplikovanej hrúbke), pokiaľ sa rozhodnete aplikovať aj druhú vrstvu.
- 2. vrstva: Aplikujte pomocou rovnakého druhu hladidla. Postupne nanášajte tenkú vrstvu materiálu (v hrúbke odpovedajúcej hrubosti povrchu prvej vrstvy). Pri aplikácii druhej vrstvy je následne nanesený materiál priebežne „sťahovaný“ čo vedie k vytvoreniu finálneho efektu. „Sťahovanie“ aplikujte v rôznych smeroch, aby sa nevytváral opakujúci sa vzor. Týmto spôsobom docielite vytvorenie prirodzenej štruktúry po celej ploche. Súčasným polohovaním hladidla v rôznom uhle k povrchu možno dosiahnuť hladší alebo naopak rustikálnejší finálny vzhľad. Na docielenie ešte hladšieho povrchu prejdite finálnu, ale stále ešte nie úplne preschnutú vrstvu znovu hladidlom, aby ste povrch vyhladili a odstránili prípadný nadbytočný materiál. Videonávod k vytvoreniu tohoto efektu - viď QR kód v oddieli Prílohy.
B. Efekt hrubého industriálneho betónu Na dosiahnutie požadovaného efektu aplikujte v jednej vrstve. Aplikujte Primalex BETON EFEKT pomocou hladidla z nerezovej ocele najlepšie so zaoblenými rohmi (tzv. „benátske hladidlo“), a to v hrubšej vrstve (cca 2 mm) na ploche o veľkosti cca 1 m2 . Nanesená vrstva sa bezprostredne po aplikácii rovnakým hladidlom nepravidelne vyťahuje do hrubšej štruktúry (priložením hladidla na nanesenú vrstvu a jeho natiahnutím/odtrhnutím od podkladu), ktorú po krátkom zaschnutí zľahka stiahneme a uhladíme. Vznikne nám tak celistvá, ale nepravidelná plocha s priehlbinkami rôzneho tvaru, veľkosti a hĺbky. Naťahovanie a sťahovanie aplikujte postupne a bez prestávok, tak aby na seba dielčie plochy vzájomne nadväzovali a hmota nestačila zasychať. Video-návod k vytvoreniu tohoto efektu - viď QR kód v oddieli Prílohy.
C. Efekt kvádrového reliéfneho muriva Veľkosť „kvádrov“ si pre lepšiu orientáciu môžeme načrtnúť vo forme rysiek nakreslených až po zakrývaciu pásku, ktorá ohraničuje plochu na aplikáciu. Vzniknú tak body, ktoré pri finálnej tvorbe škár poslúžia ako spojovacie body. Na aplikáciu použijeme nerezové hladidlo so zaoblenými rohmi (tzv. „benátske“ hladidlo), ktorým nanášame hmotu na podklad v hrubšej rovnomernej vrstve technikou oblúkových ťahov, ktoré vytvárajú charakteristickú textúru nepravidelných vzorov. V prípade, že dosiahnutý dekoratívny efekt zodpovedá vašim predstavám, možno aplikáciu v jednej vrstve považovať za dostatočnú a konečnú. V tomto prípade odporúčame použiť v prvom kroku pred aplikáciou hmoty na základnú úpravu podkladu Primalex AKRYLÁTOVÝ ZÁKLAD tónovaný do rovnakého odtieňa, ktorý zabezpečí rovnakú farebnosť podkladu, pokiaľ by došlo k odstráneniu nanesenej hmoty k pôvodnému podkladu pri finálnom vytváraní rýh). Následne necháme nanesenú hmotu zľahka zaschnúť. Škáry potom vytvárame za pomoci plochého skrutkovača alebo tenkej špachtle, a to vytlačovaním do mierne zaschnutej hmoty. Využívame k tomu vodováhu a body, ktoré sme si dopredu vyznačili (pri vytváraní škár sa bude lepšie pracovať vo dvojici). Prebytočný materiál zo škár po zaschnutí finálne odstránime mechanicky - zotretím rukou prípadne zotretím. Video-návod k vytvoreniu tohoto efektu - viď QR kód v oddieli Prílohy
Viac informácií nájdete v Technickom liste.